Bezplatné spotřebitelské poradenství

Projekt rozšiřující spotřebitelské poradenství a aktivity zvyšující finanční gramotnost obyvatel jižních Čech.

Identifikace projektu

Název projektu: Bezplatné spotřebitelské poradenství v roce 2020
Doba realizace: I. 2020 až XII. 2020
Předpokládaný rozpočet: 396 tisíc Kč  (z toho dotace MPO ČR: 277.240,-)
Role ICOS: realizátor projektu
Partner projektu: Krebul o.p.s.
Financováno: Podpořeno MPO ČR v rámci dotačního programu Ochrana spotřebitele
Koordinátor/garant projektu: Tomáš Zunt

Stručný popis projektu:

I v roce 2020 realizuje ICOS Český Krumlov, o.p.s. a jeho bezplatná poradna mezi paragrafy (dříve Bezplatná právní poradna) projekt s názvem "Bezplatné spotřebitelské poradenství....", který navazuje na obdobné projekty realizované v předešlých letech. Projekt doplňuje a rozšiřuje stabilní služby bezplatné právní poradny ICOS v oblasti spotřebitelské problematiky a prevence v rámci finanční gramotnosti. Projekt nabízí zdarma poradenské služby v oblasti spotřebitelské v několika bezplatných poradnách v jižních Čechách (Český Krumlov, Kaplice, Větřní, Vyšší Brod, Trhové Sviny, N. Hrady, Prachatice, Vimperk). Poradny mají vyhrazenu část provozní doby pro řešení spotřebitelské problematiky. Přímé poradenské služby jsou doplněny o webovou poradnu zaměřenou na spotřebitelskou a finanční problematiku a řadu informačně vzdělávacích akcí pro veřejnost, i specifické cílové skupiny.

Aktivity projektu:

Provoz poraden v příhraničních regionech jižních Čech

Individuální poradenství prostřednictvím bezplatných právních poraden
Cílem aktivity je zajistit přímou poradenskou pomoc občanům v oblasti ochrany spotřebitele, identifikovat problémy vznikající při porušování práv spotřebitele a účinně řešit konkrétní individuální případy v dané oblasti. Spotřebitelé prostřednictvím této aktivity dostanou potřebnou přímou pomoc v poradnách a informace k řešení situace. V případě, že se nechtějí, nebo nemohou obrátit na některou z poboček poradny mohou využít i anonymní webovou poradnu. 
V rámci projektu mají poradny vyhrazenu provozní dobou pro danou problematiku, a to takto:

Aktualizace s platností od dubna 2020:

  • v sídle ICOS a jeho bezplatné poradně mezi paragrafy v Českém Krumlově (ul. 5. května 251, Český Krumlov) v pondělí 15:00-17:00, a v úterý 8:00 - 11:00
  • na pobočce bezplatné právní poradny žadatele v Trhových Svinech (Žižkovo nám. 40) vždy ve středu 14:00- 15:00 (vyjma 3. středy v měsíci)
  • na pobočce poradny v Nových Hradech (Hradební 244), vždy třetí středu v měsíci od 14:00 do 15:00
  • na pobočce v Kaplici ve čtvrtek 14:00-15:00 (Náměstí 46, Kaplice)
  • na pobočce ve Větřní v pondělí od 13:00-14:00 (Šumavská 1, Větřní)
  • v občanské poradně (spolupracující organizace Krebul, o.s.) v Prachaticích (Zlatá stezka 145, Prachatice), a to v úterý 15:00- 17:00 v občanské poradně (spolupracující organizace Krebul, o.s.) ve Vimperku (Nad stadionem 145, Vimperk), a to ve středu 15:00- 17:00
  • na pobočce ve městě Vyšší Brod - zde byla dočasně pobočka k dubnu 2020 uzavřena. Obracejte se prosíme na poradny v Č. Krumlově či Kaplici.  

 

Část provozních hodin poraden je vyhrazena i pro neobjednané klienty, doporučujeme se ale dopředu objednat. Pro objednávání nejlépe využijte e-mail: (pravni.poradenstvi@krumlov.cz), nejlépe však tel.:
774 110 124

Využít můžete samozřejmě i ostatní provozní časy poraden, výše uvedené vyčleněné hodiny jsou na daných pobočkách však primárně vyčleněny pro spotřebitelské problémy.

Více informací o poradnách včetně všech kontaktů najdete na stránkách Bezplatné právní poradny: zde.

WEBOVÁ PORADNA

Součástí projektu je i provoz webové poradny: ta je pouze doplňkem pro přímou poradenskou činnost v rámci poraden a je zaměřena výhradně na spotřebitelskou a finanční problematiku: více zde

Upozornění na provoz poraden v době nouzového stavu:

  • Během nouzového stavu vyhlášeného od října 2020 nebude výrazně omezen provoz poboček. Vzhledem k situaci ohledně pandemie koronaviru však žádáme všechny zájemce, aby se dopředu objednali na tel. (774 110 124) či e-mailu (pravni.poradenstvi@krumlov.cz).   
  • Od 11.5.2020 je postupně obnovován běžný provoz poboček poradny. Více informací na webu www.poradna.krunlov.cz.
  • S platností od 18.3.2020 je částečně omezen provoz poboček poraden z důvodu nouzového stavu vyhlášeného vládou ČR. Na poradny se můžete obracet nadále, ale v současné době prostřednictvím tel. (774 110 124) či e-mailu (pravni.poradenstvi@krumlov.cz), a to každý všední den mezi 8 a 16 hodinou. V případě potřeby pak budou umožněny i osobní schůzky, ale pouze po předchozí domluvě a za dodržení přísných hygienických opatření. Děkujeme za pochopení. 

 

Informačně vzdělávací akce (přednášky a besedy)

Jako každý rok budeme realizovat i besedy - informačně vzdělávací akce pro širší veřejnost, seniory i další cílové skupiny (např. školy). Celkem plánujeme min. 10 akcí v regionech Prachatice, Český Krumlov, Kaplice.  

Příklady z praxe poraden, zodpovídání vašich dotazů, témata mohou být uzpůsobena dle vašich požadavků a přání, možnost následných individuálních řešení vašich problémů,….

Pozvánky na aktuální akce najdete vždy ZDE.

UPOZORNĚNÍ: besedy a info akce pro veřejnost v září a říjnu 2020

Vzhledem k situaci ohledně epidemie koronaviru musely být některé z připravovaných akcí pro širší veřejnost rušeny. V průběhu září a října 2020 však několik besed uspořádáme. Z důvodu epidemie koronaviru a nutných opatření však bude kapacita akcí omezena. V případě dotazů nás prosím kontaktujte na tel. Bezplatné poradny mezi paragrafy: 774 110 124. Děkujeme za pochopení.

Pozvánky na aktuální akce najdete zde.

 

Vybrané info - propagační výstupy:

Letáčky - spotřebitelská problematika - otevírací hodiny poraden

Od dubna 2020 dochází k drobné změně provozních hodin:

Bezplatná poradna mezi paragrafy - spotřebitelská problematika - inzerce: základní info

Periodikum Zpravodaj

Periodikum vydává provozovatel poradny (ICOS Český Krumlov, o.p.s.). Pravidelně periodikum zahrnuje i informace Bezplatné poradny k tématu spotřebitelství.  V Červnovém vydání na straně 4 a 5, v prosincovém k podomnímu prodeji na straně 5.

 

Základní info pro spotřebitele a zajímavé odkazy:

Na stránkách Bezplatné poradny mezi paragrafy najdete také aktualizované základní informace ke spotřebitelské problematice, včetně zajímavých odkazů. Více v sekci Bezplatná poradna mezi paragrafy  - základní info pro spotřebitele a zajímavé odkazy: http://poradna.krumlov.cz/w/ochrana-spotrebitele-zajimave-odkazy-838/ 

EVALUACE PROJEKTU

Výstupy projektu shrnujeme pravidelně koncem roku v Evaluaci, která je k dispozici v PDF i zde. Koncem roku 2017 jsme také vydali "Věčný kalendář spotřebitele", který  byl koncem roku 2019 aktualizován. I ten najdete v PDF podobě zde.  

Evaluace projektu - 2020

 

Věčný kalendář spotřebitele

 

Realizováno za podpory MPO ČR v rámci dotačního programu Ochrana spotřebitele.

Kalendář akcí ICOSu:
Listopad 2022
  1  2  4  5  6 
 8  11  12  13 
 15  19  20 
 22  25  26  27 
    
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz