Bezplatné spotřebitelské poradenství

Projekt rozšiřující spotřebitelské poradenství a aktivity zvyšující finanční gramotnost obyvatel jižních Čech.

Identifikace projektu

Název projektu: Bezplatné spotřebitelské poradenství v roce 2019
Doba realizace: I. 2019 až XII. 2019
Předpokládaný rozpočet: 392 tisíc Kč  (z toho dotace MPO ČR: 269.225,-)
Role ICOS: realizátor projektu
Partner projektu: Krebul o.p.s.
Financováno: Podpořeno MPO ČR v rámci dotačního programu Ochrana spotřebitele
Koordinátor/garant projektu: Tomáš Zunt

Stručný popis projektu:

I v roce 2019 realizuje ICOS Český Krumlov, o.p.s. a jeho bezplatná právní poradna projekt s názvem "Bezplatné spotřebitelské poradenství....", který navazuje na obdobné projekty realizované v předešlých letech. Projekt doplňuje a rozšiřuje stabilní služby bezplatné právní poradny ICOS v oblasti spotřebitelské problematiky a prevence v rámci finanční gramotnosti. Projekt nabízí zdarma poradenské služby v oblasti spotřebitelské v osmi bezplatných poradnách v jižních Čechách (Český Krumlov, Kaplice, Větřní, Vyšší Brod, Trhové Sviny, N. Hrady, Prachatice, Vimperk). Poradny mají vyhrazenu část provozní doby pro řešení spotřebitelské problematiky. Přímé poradenské služby jsou doplněny o webovou poradnu zaměřenou na spotřebitelskou a finanční problematiku a řadu informačně vzdělávacích akcí pro veřejnost, i specifické cílové skupiny.

Aktivity projektu:

Individuální poradenství prostřednictvím 8 bezplatných právních poraden
Cílem aktivity je zajistit přímou poradenskou pomoc občanům v oblasti ochrany spotřebitele, identifikovat problémy vznikající při porušování práv spotřebitele a účinně řešit konkrétní individuální případy v dané oblasti. Cílová skupina prostřednictvím této aktivity dostane potřebnou přímou pomoc v poradnách a informace k řešení situace a bude moci využívat i anonymní webovou poradnu. Prostředkem k dosažení cíle je provoz 8 poraden s vyhrazenou provozní dobou pro danou problematiku a provoz webové poradny, a to takto:

  • v sídle ICOS a jeho bezplatné právní poradny v Českém Krumlově (ul. 5. května 251, Český Krumlov) v pondělí 15:00-17:00,
  • na pobočce bezplatné právní poradny žadatele v Trhových Svinech (NÁBŘEŽÍ SV. ČECHA 664 ) vždy ve středu 14:00- 15:00 (vyjma 3. středy v měsíci)
  • na pobočce poradny v Nových Hradech (náměstí Republiky 46, od května 2018 v nových prostorách: Hradební 244, Nové Hrady), vždy třetí středu v měsíci od 14:00 do 15:00
  • na pobočce v Kaplici ve čtvrtek 14:00-15:00 (Náměstí 46, Kaplice)
  • na pobočce ve Větřní v pondělí od 13:00-14:00 (Šumavská 1, Větřní)
  • na pobočce ve městě Vyšší Brod v úterý od 8:00-10:00 (K Vltavě, Vyšší Brod) - pouze ale každé druhé úterý v liché týdny. 
  • v občanské poradně (spolupracující organizace Krebul, o.s.) v Prachaticích (Zlatá stezka 145, Prachatice), a to v úterý 15:00- 17:00 v občanské poradně (spolupracující organizace Krebul, o.s.) ve Vimperku (Nad stadionem 145, Vimperk), a to ve středu 15:00- 17:00

Část provozních hodin poraden je vyhrazena i pro neobjednané klienty, doporučujeme se ale dopředu objednat. Pro objednávání nejlépe využijte tel.: 774 110 124.

Využít můžete samozřejmě i ostatní provozní časy poraden, výše uvedené vyčleněné hodiny jsou na daných pobočkách však primárně vyčleněny pro spotřebitelské problémy.

Více informací o poradnách včetně všech kontaktů najdete na stránkách Bezplatné právní poradny - zde.

  • provoz webové poradny: webová poradna je pouze doplňkem pro přímou poradenskou činnost v rámci poraden a je zaměřena výhradně na spotřebitelskou a finanční problematiku - více zde

Informačně vzdělávací akce (přednášky a besedy)
Realizace min. 10 informačně vzdělávacích akcí (4x pro SŠ nebo VOŠ, ZŠ, 4x pro seniory a širší veřejnost, 2x pro pacienty psychiatrické léčebny). Celkový předpokládaný počet účastníků: informačně vzdělávací akce pro seniory a širší veřejnost: 100 účastníků, akce pro školy: 100 účastníků, akce v psychiatrické léčebně Červený Dvůr: předpoklad 80 účastníků.
Pozvánky na aktuální akce najdete zde.

Vybrané info - propagační výstupy:

Tiskové zprávy k projektu v roce 2019

Základní info pro spotřebitele a zajímavé odkazy:

Na stránkách Bezplatné právní poradny najdete také aktualizované základní informace ke spotřebitelské problematice, včetně zajímavých odkazů. Více v sekci Bezplatná právní poradna - základní info pro spotřebitele a zajímavé odkazy: http://poradna.krumlov.cz/w/ochrana-spotrebitele-zajimave-odkazy-838/ 

Výstupy projektu v podobě evaluace budou zveřejněny zde. Prozatím jsou zde k dispozici evaluace z roku 2018 a Věčný kalendář spotřebitele, který jsme vydali koncem roku 2017 a v rámci současného projektu byl koncem roku 2019 aktualizován.

 

Realizováno za podpory MPO ČR v rámci dotačního programu Ochrana spotřebitele.

Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz